Snooker UK Open 2021: group stage schedule, start time, where to watch, live stream, purse, prize money...
Raymond van Barneveld will make his return against Alan Soutar on the Main Stage at the 2021 Ladbrokes UK Open on Friday, with stage allocations, TV times confirmed for this weekend's tournament in Milton Keynes.
Two-time UK Open Snooker champion Van Barneveld will compete on the big stage for the first time since his infamous loss to Darin Young at the World Championship in December 2019 after winning back his PDC Tour Card recently.
How to watch Online UK Open Snooker 2021 Live streaming on which TV Channels.?
Main Stage matches will be broadcast live on ITV4 for UK viewers, through the PDC's international broadcast partners, including DAZN and RTL7, and on PDCTV for Rest of the World Subscribers.
UK Open Snooker 2021: Purse, fund, prize money, winners Share.
Players will compete 2021 UK Open for a £100,000 top prize, with a total prize fund of £450,000 on offer being paid down to the last 96.
Prize Fund
Winner - £100,000
Runner-Up - £40,000
Semi-Finalists - £20,000
Quarter-Finalists - £12,500
Sixth Round Losers - £7,500
Fifth Round Losers - £4,000
Fourth Round Losers - £2,000
Third Round Losers - £1,000
Total - £450,000
2021 Ladbrokes UK Open: Full schedule dates, start times, all sessions.
Friday March 5
Afternoon Session (1100 GMT Start, 1200 GMT on Main Stage)
First, Second & Third Rounds
Main Stage
Berry van Peer v Martin Schindler (R1)
Brett Claydon v Danny Baggish (R1)
Aaron Beeney v Lisa Ashton (R2)
Maik Kuivenhoven v Koltsov/Rusty-Jake Rodriguez (R2)
Alan Soutar v Raymond van Barneveld (R2)
Keane Barry v Nentjes/Burnett (R2)
Max Hopp v William O'Connor (R3)
Damon Heta v Siepmann/D Evans (R3)
Soutar/Van Barneveld v Mickey Mansell (R3)
Stage Two
Gordon Mathers v Kirk Shepherd (R1)
Boris Koltsov v Rusty-Jake Rodriguez (R1)
Zoran Lerchbacher v Jim Williams (R1)
Geert Nentjes v Richie Burnett (R1)
Martin Atkins v Bradley Brooks (R2)
Martijn Kleermaker v Wayne Jones (R2)
Peters/L Williams v Scott Mitchell (R2)
Ciaran Teehan v Claydon/Baggish (R2)
Mark McGeeney v Steve Beaton (R3)
Ross Smith v Callan Rydz (R3)
Beeney/Ashton v Darius Labanauskas (R3)
Murray/Kciuk v Kim Huybrechts (R3)
Stage Three
Rhys Griffin v Sean Fisher (R1)
Matt Jackson v Nathan Rafferty (R1)
Keelan Kay v Kevin McDine (R1)
Rowby-John Rodriguez v Brian Raman (R1)
Nick Kenny v Ryan Meikle (R2)
Jeff Smith v Van Peer/Schindler (R2)
Andy Hamilton v Edhouse/Mol (R2)
Lerchbacher/J Williams v Mathers/Shepherd (R2)
James Wilson v Keegan Brown (R3)
Atkins/Brooks v Waites/S Brown (R3)
Barry/Nentjes/Burnett v Luke Woodhouse (R3)
S Taylor/Michael/Lukeman/Verberk v Adam Hunt (R3)
Stage Four
Jitse Van der Wal v Florian Hempel (R1)
Geert De Vos v Niels Zonneveld (R1)
Martin Lukeman v Maikel Verberk (R1)
Scott Taylor v John Michael (R1)
Michael Rasztovits v Peter Jacques (R2)
Hudson/De Vreede v Jesus Noguera (R2)
Scott Waites v Steve Brown (R2)
Kay/McDine v Rowby-John Rodriguez/Raman (R2)
Ryan Joyce v Cristo Reyes (R3)
Heaver/Pronk/Lovely v Ron Meulenkamp (R3)
Murnan/Dennant/Leung v Kenny/Meikle (R3)
Lerchbacher/J Williams/Mathers/Shepherd v Madars Razma (R3)
Stage Five
Shane McGuirk v Jack Main (R1)
Jason Heaver v Lorenzo Pronk (R1)
Luc Peters v Lewis Williams (R1)
Steffen Siepmann v David Evans (R2)
De Vos/Zonneveld v Derk Telnekes (R2)
Alan Tabern v Gawlas/Vos (R2)
Murnan/Dennant v Kai Fan Leung (R2)
Steve West v Jason Lowe (R3)
Andy Boulton v Jelle Klaasen (R3)
Borland/Davis/Doets v Steve Lennon (R3)
Leitinger/Sedlacek v De Decker/Griffin/Fisher (R3)
Raztovits/Jacques v Teehan/Claydon/Baggish (R3)
Stage Six
Jim McEwan v Sebastian Bialecki (R1)
Chas Barstow v Lukas Wenig (R1)
Joe Murnan v Matthew Dennant (R1)
Jon Worsley v Andrew Gilding (R2)
McGuirk/Main v Robert Collins (R2)
Mike De Decker v Griffin/Fisher (R2)
S Taylor/Michael v Lukeman/Verberk (R2)
John Henderson v Matt Edgar (R3)
Hamilton/Edhouse/Mol v J Jones/D Taylor/Blades (R3)
J Smith/Van Peer/Schindler v Kleermaker/W Jones (R3)
J Brown/Carlin/Jackson/Rafferty v Barstow/Wenig/Thomas (R3)
Stage Seven
Joe Davis v Kevin Doets (R1)
Adam Gawlas v Gino Vos (R1)
Ritchie Edhouse v Damian Mol (R1)
Harald Leitinger v Karel Sedlacek (R2)
J Jones/D Taylor v Gary Blades (R2)
J Brown/Carlin v Jackson/Rafferty (R2)
Barstow/Wenig v Martin Thomas (R2)
Justin Pipe v Luke Humphries (R3)
Kuivenhoven/Koltsov/Rusty-Jake Rodriguez v Brendan Dolan (R3)
Hudson/De Vreede/Noguera v Tabern/Gawlas/Vos (R3)
Kay/McDine/Rowby-John Rodriguez/Raman v Josh Payne (R3)
Stage Eight
Jake Jones v Dom Taylor (R1)
Peter Hudson v Ryan De Vreede (R1)
John Brown v Gavin Carlin (R1)
Ryan Murray v Krzysztof Kciuk (R2)
William Borland v Davis/Doets (R2)
McEwan/Bialecki v Van der Wal/Hempel (R2)
Heaver/Pronk v Eddie Lovely (R2)
Ted Evetts v Darren Webster (R3)
McGuirk/Main/Collins v Ryan Searle (R3)
Peters/L Williams/Mitchell v Worsley/Gilding (R3)
McEwan/Bialecki/Van der Wal/Hempel v De Vos/Zonneveld/Telnekes (R3)
Please note: Schedule of play is subject to change and any amendments will be notified at the PDC website as soon as possible.
Session Times
Friday March 5
Afternoon Session (1100 GMT start – 1200 GMT start on Main Stage)
First, Second & Third Rounds
Main Stage, Stage Two & Stages Three-Eight
Evening Session (1900 GMT start)
Fourth Round
Main Stage, Stage Two & Stages Three-Eight
Saturday March 6
Afternoon Session (1230 GMT start)
Fifth Round
Main Stage, Stage Two & Stages Three-Four
Evening Session (1900 GMT start)
Sixth Round
Main Stage & Stage Two
Sunday March 7
Afternoon Session (1245 GMT start)
Quarter-Finals
Main Stage
Evening Session (1900 GMT start)
Semi-Finals & Final
Main Stage
0 Comments