2019-20 World Darts Championship: Full schedule dates confirmed - Sports history

Breaking

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Post Top Ad

Responsive Ads Here

Thursday, November 28, 2019

2019-20 World Darts Championship: Full schedule dates confirmed

PDC World Darts Championship 2019-20 draw, schedule, tickets, watch live stream, prize fund.





Michael van Gerwen will continue to defend his William Hill World Darts Championship title against Jelle Klaasen or Kevin Burness.

The draw was made on Monday for the 2019/2020 PDC William Hill World Darts Championship, which will see 96 of the world's best players competing from December 13-January 1 for the Sid Waddell Trophy and £2.5 million in prize money.

Three-time World Champion Van Gerwen heads up the top 32 players from the PDC Order of Merit, who are seeded and will enter at the second round stage.

The first round will feature 32 qualifiers from the ProTour Order of Merit, based on prize money won across 43 non-televised events in 2019, and 32 international qualifiers.



PDC World Darts Championship 2019-20 draw, top seeds, schedule, tickets, watch live stream.




Where to watch live streaming PDC World Darts Championships 2019-20 on TV channels & tickets info.



The 2019/2020 William Hill World Darts Championship will be broadcast live on Sky Sports and through NOW TV in the UK, on PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers and through the PDC's worldwide broadcast partners including DAZN and RTL7.



Click here for ticket information.




2019/20 PDC PDC World Darts Championship Draw, Schedule of play, Start times...








Friday December 13 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Jelle Klaasen v Kevin Burness (First Round)

Kim Huybrechts v Geert Nentjes (First Round)

Luke Humphries v Devon Petersen (First Round)

Michael van Gerwen v Klaasen/Burness (Second Round)




Saturday, December 14
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round


Darius Labanauskas v Matthew Edgar (First Round)

Ryan Meikle v Yuki Yamada (First Round)

Luke Woodhouse v Paul Lim (First Round)

Jermaine Wattimena v Humphries/Petersen (Second Round)




Evening Session (1900 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



Mark McGeeney v Matt Campbell (First Round)

Jamie Hughes v Zoran Lerchbacher (First Round)

Raymond van Barneveld v Darin Young (First Round)

Rob Cross v Huybrechts/Nentjes (Second Round)



Sunday December 15

Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



Kyle Anderson v Xiaochen Zong (First Round)

Ross Smith v Ciaran Teehan (First Round)

Brendan Dolan v Nitin Kumar (First Round)

Ian White v Labanauskas/Edgar (Second Round)



Evening Session (1900 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



Arron Monk v Jose Justicia (First Round)

Andy Boulton v Danny Baggish (First Round)

James Richardson v Mikuru Suzuki (First Round)

Michael Smith v Woodhouse/Lim (Second Round)



Monday, December 16 (1900 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



Steve Lennon v Callan Rydz (First Round)

William O’Connor v Marko Kantele (First Round)

Vincent van der Voort v Keane Barry (First Round)

Gary Anderson v Dolan/Kumar (Second Round)



Tuesday, December 17

Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



Ryan Searle v Robbie King (First Round)

Cristo Reyes v Lourence Ilagan (First Round)

Rowby-John Rodriguez v Noel Malicdem (First Round)

Krzysztof Ratajski v Hughes/Lerchbacher (Second Round)



Evening Session (1900 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



Ritchie Edhouse v Boris Koltsov (First Round)

Jose De Sousa v Damon Heta (First Round)

Ted Evetts v Fallon Sherrock (First Round)

Jeffrey de Zwaan v Van Barneveld/Young (Second Round)



Wednesday, December 18

Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round




Ron Meulenkamp v Ben Robb (First Round)

Mickey Mansell v Seigo Asada (First Round)

Harry Ward v Madars Razma (First Round)

Stephen Bunting v Monk/Justicia (Second Round)



Evening Session (1900 GMT)

3x First Round, 1x Second Round



James Wilson v Nico Kurz (First Round)

Josh Payne v Diogo Portela (First Round)

Gabriel Clemens v Benito van de Pas (First Round)

James Wade v Edhouse/Koltsov (Second Round)



Thursday, December 19

Afternoon Session (1230 GMT)

2x First Round, 2x Second Round



Justin Pipe v Benjamin Pratnemer (First Round)

Ryan Joyce v Jan Dekker (First Round)

John Henderson v Richardson/Suzuki (Second Round)

Steve Beaton v K Anderson/Zong (Second Round)



Evening Session (1900 GMT)

4x Second Round



Chris Dobey v Meulenkamp/Robb (Second Round)

Danny Noppert v Lennon/Rydz (Second Round)

Dave Chisnall v Van der Voort/Barry (Second Round)

Gerwyn Price v O’Connor/Kantele (Second Round)



Friday, December 20

Afternoon Session (1230 GMT)

4x Second Round



Darren Webster v Meikle/Yamada (Second Round)

Mervyn King v R Smith/Teehan (Second Round)

Jonny Clayton v Joyce/Dekker (Second Round)

Ricky Evans v McGeeney/Campbell (Second Round)



Evening Session (1900 GMT)

4x Second Round



Nathan Aspinall v Boulton/Baggish (Second Round)

Joe Cullen v Wilson/Kurz (Second Round)

Max Hopp v Clemens/Van de Pas (Second Round)

Peter Wright v Rodriguez/Malicdem (Second Round)



Saturday, December 21

Afternoon Session (1230 GMT)

4x Second Round



Keegan Brown v Mansell/Asada (Second Round)

Simon Whitlock v Ward/Razma (Second Round)

Steve West v Searle/R King (Second Round)

Adrian Lewis v Reyes/Ilagan (Second Round)



Evening Session (1900 GMT)

4x Second Round



Daryl Gurney v Pipe/Pratnemer (Second Round)

Glen Durrant v De Sousa/Heta (Second Round)

Mensur Suljovic v Evetts/Sherrock (Second Round)

Dimitri Van den Bergh v Payne/Portela (Second Round)




Sunday, December 22

Afternoon Session (1230 GMT)

3x Third Round



Clayton/Joyce/Dekker v Bunting/Monk/Justicia

White/Labanauskas/Edgar v Hopp/Clemens/Van de Pas

Aspinall/Boulton/Baggish v Ratajski/Hughes/Lerchbacher



Evening Session (1900)

3x Third Round



Wade/Edhouse/Koltsov v Beaton/K Anderson/Zong

Cross/Huybrechts/Nentjes v Noppert/Lennon/Rydz

Van Gerwen/Klaasen/Burness v Evans/McGeeney/Campbell



Monday, December 23

Afternoon Session (1230 GMT)

3x Third Round



Cullen/Wilson/Kurz v Wattimena/Humphries/Petersen

Lewis/Reyes/Ilagan v Webster/Meikle/Yamada

M Smith/Woodhouse/Lim v Van den Bergh/Payne/Portela



Evening Session (1900 GMT)

3x Third Round



Chisnall/Van der Voort/Barry v De Zwaan/Van Barneveld/Young

G Anderson/Dolan/Kumar v West/Searle/R King

Wright/Rodriguez/Malicdem v Brown/Mansell/Asada



Friday, December 27

Afternoon Session (1230 GMT)

3x Third Round



Whitlock/Ward/Razma v King/R Smith/Teehan

Suljovic/Evetts/Sherrock v Dobey/Meulenkamp/Robb

Gurney/Pipe/Pratnemer v Durrant/De Sousa/Heta



Evening Session (1900 GMT)

1x Third Round, 2x Fourth Round



Price/O'Connor/Kantele v Henderson/Richardson/Suzuki



Fourth Round games TBC



Saturday December 28

Afternoon Session (1230 GMT)

3x Fourth Round






Evening Session (1900 GMT)

3x Fourth Round





Sunday, December 29

Afternoon Session (1230 GMT)

2x Quarter-Finals




Evening Session (1900 GMT)

2x Quarter-Finals





Monday December 30 (1900 GMT)
Semi-Finals


Wednesday January 1 (1900 GMT)
Final



World Darts Championship 2019-20 Format: 





First Round - Best of five sets (no tie-break)

Second Round - Best of five sets

Third Round - Best of seven sets

Fourth Round - Best of seven sets

Quarter-Finals - Best of nine sets

Semi-Finals - Best of 11 sets

Final - Best of 13 sets




2020 PDC World Darts Championship: Prize money, fund, Winners share.




Winner - £500,000
Runner-up - £200,000

Semi-final - £100,000

Quarter-final - £50,000

Fourth round - £35,000

Third round - £25,000

Second round - £15,000

First round - £7,500








No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here