The Game Awards 2018 - All Nominees, Complete winners List. - Sports history

Breaking

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Post Top Ad

Responsive Ads Here

Saturday, December 15, 2018

The Game Awards 2018 - All Nominees, Complete winners List.

The Game Awards 2018 - All Nominees, Complete winners List.




After the 2018 Golden Joystick Awards finished in November, December 6 brought us
The Game Awards 2018, hosted by the stalwart Geoff Keighley and judged by a wide panel of press outlets and public votes.
More than 30 Winners announced for 2018 The Game Awards show at Los Angeles, California USA, the first glimpse at Dragon Age 4, the announcement of Mortal Kombat 11, and fresh footage of Psychonauts 2. Developers and players alike were highlighted with awards, with heartfelt thank-yous, teases of what's to come, and even a little smack talk courtesy of the always lovable SonicFox.


This year The Game Awards show has broken all previous records, more than the Doubles of Live Stream viewers from Last year, this year Viewers are 26.2 Million, while the previous one is 11.5 Million live Stream views in 2017, 128% increase from last year show.




The Game Awards 2018 - Nominees, Full List of  winners.





But it was also a night to honor some of the year's very best games, including Red Dead Redemption 2 and the show's Game of the Year pick God of War. You can watch the entirety of the show's archived stream above - but if you just want to know who took the trophy in each category, we've got you covered. Here are all the award categories, including The Game Awards 2018 winners highlighted in bold alongside the other nominees.


The Game Awards also honored to the esports winners in 2018 The Games giving awards to the biggest game, best team and best player across a variety of games.






Comprehensive Look at the complete list of nominees below,    with all of the winners noted in bold.



GAME OF THE YEAR


Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)

Celeste (Matt Makes Games)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Monster Hunter: World (Capcom)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)



BEST ONGOING GAME


Destiny 2 (Bungie / Activision)

Fortnite (Epic Games)

No Man’s Sky (Hello Games)

Overwatch (Blizzard)

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)



BEST GAME DIRECTION



A Way Out (Hazelight Studios / EA)

Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)



BEST NARRATIVE



A Way Out (Hazelight Studios / EA)

Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)



BEST ART DIRECTION



Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Return of Obra Din (3909 LLC)




BEST SCORE/MUSIC


Celeste (Lena Raine)

God of War (Bear McCreary)

Marvel’s Spider-Man (John Paesano)

Ni No Kuni 2 (Joe Hisaishi)

Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)

Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)



BEST AUDIO DESIGN


Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)

Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)



BEST PERFORMANCE


Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human

Christopher Judge as Kratos, God of War

Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey

Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2

Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man



GAMES FOR IMPACT


11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / BANDAI NAMCO Entertainment)

Celeste (Matt Makes Games)

Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)

The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)



BEST INDEPENDENT GAME


Celeste (Matt Makes Games)

Dead Cells (Motion Twin)

Into the Breach (Subset Games)

Return of the Obra Dinn (3909 LLC)

The Messenger (Sabotage Studio)



BEST MOBILE


Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)

Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Fortnite (Epic Games)

PUBG MOBILE (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)

Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)



BEST VR/AR GAME


ASTRO BOT Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)

Beat Saber (Beat Games)

Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)

Moss (Polyarc Games)

Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)



BEST ACTION GAME


Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)

Dead Cells (Motion-Twin)

Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)

Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

Mega Man 11 (Capcom)



BEST ACTION/ADVENTURE GAME


Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)



BEST ROLE PLAYING GAME


Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)

Monster Hunter: World (Capcom)

Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom (Level 5 / BANDAI NAMCO Entertainment)

Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)

Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)



BEST FIGHTING


BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)

Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / BANDAI NAMCO Entertainment)

Soul Calibur 6 (Bandai Namco Studios / BANDAI NAMCO Entertainment)

Street Fighter 5 Arcade (Dimps / Capcom)



BEST FAMILY GAME


Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)

Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)

Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)

Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)

Super Mario Party (NDCube / Nintendo)



BEST STRATEGY GAME


BATTLETECH (Harebrained Schemes / Paradox Interactive

Frostpunk (11 bit studios)

Into the Breach (Subset Games)

The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)

Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)



BEST SPORTS/RACING


FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)

Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)

Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)

NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)

Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)



BEST MULTIPLAYER GAME


Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)

Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)

Fortnite (Epic Games)

Monster Hunter: World (Capcom)



BEST STUDENT GAME


Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway)

Dash Quasar (UC Santa Cruz)

JERA (Digipen Bilbao, Spain)

LIFF (ISTART Digital – France)

RE: Charge (MIT)



BEST DEBUT INDIE GAME


Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)

Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Moss (Polyarc Games)

The Messenger (Sabotage Studio)

Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)


____________________________________________________________________________



BEST ESPORTS GAME


Counter-Strike: Global Offensive

Dota 2

Fortnite

League of Legends

Overwatch



BEST ESPORTS PLAYER



Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)

Hajime “Tokido” Taniguchi

Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)

Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)

Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)



BEST ESPORTS TEAM



Astralis (CSGO)

Cloud9 (LOL)

Fnatic (LOL)

London Spitfire (Overwatch)

OG (Dota 2)



BEST ESPORTS COACH


Bok “Reapered” Han-guy (Cloud9)

Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)

Danny “zonic” Sørensen (Astralis)

Dylan Falco (Fnatic)

Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)

Janko “YNk” Paunovic (MiBR)



BEST ESPORTS EVENT


E-LEAGUE Major: Boston 2018

Evo 2018

League of Legends World Championship

Overwatch League Grand Finals

The International 2018



BEST ESPORTS HOST


Alex “Goldenboy” Mendez

Alex “Machine” Richardson

Anders Blume

Eefje “Sjokz” Depoortere

Paul “RedEye” Chaloner



BEST ESPORTS MOMENT


C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (E-LEAGUE)

KT vs IG Base Race (LOL Worlds)

G2 Beating RNG (LOL Worlds)

OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)

SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)



CONTENT CREATOR/STREAMER OF THE YEAR


Ninja

Pokimane

Lupo

Myth

Willyrex






Find out More:



The Game Awards: Official Home.





No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here