Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship 2019: Schedule, Start Time, Live TV Channel.
The 2019 World Men's Curling Championship (branded as the 2019 Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship due to sponsorship reasons) will be held from March 30 to April 7 at the ENMAX Centre in Lethbridge, Alberta, Canada.
A total of 13 Member Association teams will compete. Teams will qualify through the Pacific-Asia, Le Gruyère AOP European Curling Championships, Americas Challenge, and World Qualification Event. Canada will be represented by the winner of the 2019 Tim Hortons Brier.
Where to watch Live World Men's Curling 2019 on Live TV Channel.
Live coverage of these championships will be available via the World Curling Federation’s broadcast partners:
Eurosport (Europe-wide),
TSN and RDS (Canada),
NBCSports (United States),
NHK (Japan),
CCTV5 (China),
SBS (Korea),
SRF/RTS/RSI (Switzerland),
Viasat (Denmark, Norway, Finland),
Polsat (Poland),
SVT (Sweden),
Match TV (Russia),
La Chaine Equipe (France),
BBC Online (United Kingdom).
Coverage will also be available, subject to geo-blocking restrictions, on the event website and the World Curling Federation’s Twitter, Facebook and YouTube Channels: www.youtube.com/WorldCurlingTV
2019 World Men's Curling Championship: All teams, Skip, Players.
TEAM CANADA
Skip: Kevin Koe -- Third: B.J. Neufeld -- Second: Colton Flasch -- Lead: Ben Hebert Alternate: Ted Appelman -- Coach: John Dunn
TEAM CHINA
Skip: Qiang Zou -- Third: Zhiyu Wang -- Second: Zhilin Shao -- Lead: Jingtao Xu
Alternate: Dexin Ba -- Coach: Daniel Rafael
TEAM GERMANY
Skip: Marc Muskatewitz -- Third: Daniel Neuner -- Second: Dominik Greindl --
Lead: Ryan Sherrard (Vice-skip) -- Alternate: Klaudius Harsch -- Coach: Andy Kapp
TEAM ITALY
Skip: Joel Retornaz Third: Amos Mosaner Second: Sebastiano Arman Lead: Simone Gonin (Vice-skip) Alternate: Alberto Pimpini Coach: Marco Mariani
TEAM JAPAN
Skip: Yuta Matsumura Third: Tetsuro Shimizu Second: Yasumasa Tanida Lead: Shinya Abe (Vice-skip) Alternate: Kosuke Aita Coach: Bob Ursel
TEAM KOREA
Skip: SooHyuk Kim Third: JeongJae Lee (Vice-skip) Second: ByeongJin Jeong Lead: Hyeonjun Hwang Alternate: DongHyeong Lee Coach: JeHo Lee
TEAM NETHERLANDS
Skip: Jaap Van Dorp (throws third rocks) Vice-skip: Wouter Goesgens (throws fourth rocks) Second: Laurens Hoekman Lead: Carlo Glasbergen Alternate: Bart Klomp Coach: Shari Leibbrandt
TEAM NORWAY
Skip: Magnus Ramsfjell Third: Michael Mellemseter Second: Joergen Myran (Vice-skip) Lead: Andreas Haarstad Alternate: Steffen Walstad Coach: Stein Mellemseter
TEAM RUSSIA
Skip: Sergey Glukhov Third: Artur Ali (Vice-skip) Second: Dmitry Mironov Lead: Anton Kalalb Alternate: Evgeny Klimov Coach: Alexander Kozyrev
TEAM SCOTLAND
Skip: Bruce Mouat Third: Grant Hardie (Vice-skip) Second: Bobby Lammie Lead: Hammy McMillan Alternate: Ross Whyte Coach: Alan Hannah
TEAM SWEDEN
Skip: Niklas Edin Third: Oskar Eriksson Second: Rasmus Wranaa Lead: Christoffer Sundgren Alternate: Daniel Magnusson Coach: Fredrik Lindberg
TEAM SWITZERLAND
Skip: Peter De Cruz (throws second rocks) Vice-skip: Benoit Schwarz (throws fourth rocks) Third: Sven Michel Lead: Valentin Tanner Alternate: Claudio Paetz Coach: Thomas Lips
TEAM U.S.A.
Skip: John Shuster Third: Chris Plys Second: Matt Hamilton Lead: John Landsteiner
Alternate: Korey Dropkin Coach: Don Bartlett
Following the opening ceremony on Saturday 30 March, the teams will battle it out in 20 sessions of round-robin play, until the evening of Friday 5 April.
Saturday, April 5, 2019.
Draw= 1
02:00 PM -- Canada 6 - 5 Korea
02:00 PM -- Japan 6 - 4 Italy
02:00 PM -- Netherlands 6 - 5 United States
02:00 PM -- Scotland 8 - 2 Russia
Draw=2
7:00 PM -- Norway 4 - 10 Switzerland
7:00 PM -- Canada 11 - 3 Russia
7:00 PM -- Sweden 9 - 4 China
7:00 PM -- Germany 3 - 9 Italy
March 31 2019
Draw - 3
9:00 AM -- China 6 - 9 Japan
9:00 AM -- Switzerland 5 - 4 Scotland
9:00 AM -- Korea 9 - 10 Germany
9:00 AM -- Sweden 9 - 4 Netherlands
Draw - 4
2:00 PM -- Scotland 4 - 5 Netherlands
2:00 PM -- United States 6 - 3 Korea
2:00 PM -- Italy 5 - 9 Canada
2:00 PM -- Japan 9 - 6 Norway
Draw - 5
07:00 PM -- Germany 6 - 8 United States
07:00 PM -- Norway 5 - 11 Sweden
07:00 PM -- Russia 7 - 9 Switzerland
07:00 PM -- China 6 - 8 Canada
April 1 2019
Draw - 6
9:00 AM -- Korea 4 - 6 Russia
9:00 AM -- Netherlands 7 - 9 Japan
9:00 AM -- Germany 2 - 8 Sweden
Draw - 7
14:00 PM -- Netherlands 6 - 7 Switzerland
14:00 PM -- Italy 8 - 2 China
14:00 PM -- Canada 10 - 2 Norway
14:00 PM -- United States 9 - 8 Scotland
Draw - 8
19:00 PM -- Sweden 8 - 3 Japan
19:00 PM -- Russia 3 - 10 United States
19:00 PM -- China 9 - 8 Korea
19:00 PM -- Switzerland 9 - 6 Germany
April 2 2019
Draw - 9 - LIVE
9:00 AM -- Japan 2 - 6 Korea
9:00 AM -- Scotland 4 - 2 Sweden
9:00 AM -- Norway 3 - 5 Italy
Draw - 10
14:00 PM -- Switzerland - United States
14:00 PM -- Germany - Canada
14:00 PM -- Norway - Netherlands
14:00 PM -- Russia - China
Draw - 11
19:00 PM -- Italy - Russia
19:00 PM -- Sweden - Switzerland
19:00 PM -- Japan - Germany
19:00 PM -- Korea - Scotland
April 3 2019
9:00 AM -- China - Netherlands
9:00 AM -- Scotland - Norway
9:00 AM -- United States - Italy
9:00 AM -- Canada - Japan
14:00 PM -- Germany - Norway
14:00 PM -- China - United States
14:00 PM -- Switzerland - Korea
14:00 PM -- Russia - Sweden
19:00 PM -- Japan - Scotland
19:00 PM -- Korea - Italy
19:00 PM -- Sweden - Canada
19:00 PM -- Netherlands - Germany
April 4 2019
9:00 AM -- United States - Canada
9:00 AM -- Russia - Netherlands
9:00 AM -- Norway - China
9:00 AM -- Italy - Switzerland
14:00 PM -- Korea - Sweden
14:00 PM -- Switzerland - Japan
14:00 PM -- Germany - Russia
14:00 PM -- Scotland - China
19:00 PM -- Netherlands - Italy
19:00 PM -- Canada - Scotland
19:00 PM -- United States - Japan
19:00 PM -- Norway - Korea
April 5, 2019
9:00 AM -- Russia - Norway
9:00 AM -- China - Germany
9:00 AM -- Canada - Switzerland
9:00 AM -- Sweden - United States
14:00 PM -- Scotland - Germany
14:00 PM -- Italy - Sweden
14:00 PM -- Korea - Netherlands
14:00 PM -- Japan - Russia
19:00 PM -- Switzerland - China
19:00 PM -- United States - Norway
19:00 PM -- Italy - Scotland
19:00 PM -- Netherlands - Canada
Sat 6 April, 2019
09:00 Qualification Games (3 v 6 and 4 v 5)
14:00: Semi Final 1 Semi-final #1
19:00: Semi Final 2 Semi-final #2
Sun 7 April
12:00: Bronze Medal Game
17:00: Gold Medal Game
Skip: Peter De Cruz (throws second rocks) Vice-skip: Benoit Schwarz (throws fourth rocks) Third: Sven Michel Lead: Valentin Tanner Alternate: Claudio Paetz Coach: Thomas Lips
TEAM U.S.A.
Skip: John Shuster Third: Chris Plys Second: Matt Hamilton Lead: John Landsteiner
Alternate: Korey Dropkin Coach: Don Bartlett
Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship 2019: Schedule.
Following the opening ceremony on Saturday 30 March, the teams will battle it out in 20 sessions of round-robin play, until the evening of Friday 5 April.
Saturday, April 5, 2019.
Draw= 1
02:00 PM -- Canada 6 - 5 Korea
02:00 PM -- Japan 6 - 4 Italy
02:00 PM -- Netherlands 6 - 5 United States
02:00 PM -- Scotland 8 - 2 Russia
Draw=2
7:00 PM -- Norway 4 - 10 Switzerland
7:00 PM -- Canada 11 - 3 Russia
7:00 PM -- Sweden 9 - 4 China
7:00 PM -- Germany 3 - 9 Italy
March 31 2019
Draw - 3
9:00 AM -- China 6 - 9 Japan
9:00 AM -- Switzerland 5 - 4 Scotland
9:00 AM -- Korea 9 - 10 Germany
9:00 AM -- Sweden 9 - 4 Netherlands
Draw - 4
2:00 PM -- Scotland 4 - 5 Netherlands
2:00 PM -- United States 6 - 3 Korea
2:00 PM -- Italy 5 - 9 Canada
2:00 PM -- Japan 9 - 6 Norway
Draw - 5
07:00 PM -- Germany 6 - 8 United States
07:00 PM -- Norway 5 - 11 Sweden
07:00 PM -- Russia 7 - 9 Switzerland
07:00 PM -- China 6 - 8 Canada
April 1 2019
Draw - 6
9:00 AM -- Korea 4 - 6 Russia
9:00 AM -- Netherlands 7 - 9 Japan
9:00 AM -- Germany 2 - 8 Sweden
Draw - 7
14:00 PM -- Netherlands 6 - 7 Switzerland
14:00 PM -- Italy 8 - 2 China
14:00 PM -- Canada 10 - 2 Norway
14:00 PM -- United States 9 - 8 Scotland
Draw - 8
19:00 PM -- Sweden 8 - 3 Japan
19:00 PM -- Russia 3 - 10 United States
19:00 PM -- China 9 - 8 Korea
19:00 PM -- Switzerland 9 - 6 Germany
April 2 2019
Draw - 9 - LIVE
9:00 AM -- Japan 2 - 6 Korea
9:00 AM -- Scotland 4 - 2 Sweden
9:00 AM -- Norway 3 - 5 Italy
Draw - 10
14:00 PM -- Switzerland - United States
14:00 PM -- Germany - Canada
14:00 PM -- Norway - Netherlands
14:00 PM -- Russia - China
Draw - 11
19:00 PM -- Italy - Russia
19:00 PM -- Sweden - Switzerland
19:00 PM -- Japan - Germany
19:00 PM -- Korea - Scotland
April 3 2019
9:00 AM -- China - Netherlands
9:00 AM -- Scotland - Norway
9:00 AM -- United States - Italy
9:00 AM -- Canada - Japan
14:00 PM -- Germany - Norway
14:00 PM -- China - United States
14:00 PM -- Switzerland - Korea
14:00 PM -- Russia - Sweden
19:00 PM -- Japan - Scotland
19:00 PM -- Korea - Italy
19:00 PM -- Sweden - Canada
19:00 PM -- Netherlands - Germany
April 4 2019
9:00 AM -- United States - Canada
9:00 AM -- Russia - Netherlands
9:00 AM -- Norway - China
9:00 AM -- Italy - Switzerland
14:00 PM -- Korea - Sweden
14:00 PM -- Switzerland - Japan
14:00 PM -- Germany - Russia
14:00 PM -- Scotland - China
19:00 PM -- Netherlands - Italy
19:00 PM -- Canada - Scotland
19:00 PM -- United States - Japan
19:00 PM -- Norway - Korea
April 5, 2019
9:00 AM -- Russia - Norway
9:00 AM -- China - Germany
9:00 AM -- Canada - Switzerland
9:00 AM -- Sweden - United States
14:00 PM -- Scotland - Germany
14:00 PM -- Italy - Sweden
14:00 PM -- Korea - Netherlands
14:00 PM -- Japan - Russia
19:00 PM -- Switzerland - China
19:00 PM -- United States - Norway
19:00 PM -- Italy - Scotland
19:00 PM -- Netherlands - Canada
Sat 6 April, 2019
09:00 Qualification Games (3 v 6 and 4 v 5)
14:00: Semi Final 1 Semi-final #1
19:00: Semi Final 2 Semi-final #2
Sun 7 April
12:00: Bronze Medal Game
17:00: Gold Medal Game
0 Comments